Moda pojawia się nie tylko w ubraniach i przedmiotach użytkowych, lecz także w języku. Przez jakiś czas często używa się różnych słów lub fraz, wplata się je w zdanie. Tymczasem okazują się one niepotrzebne, wręcz błędne, rozmywają sens, który ginie w wielosłowiu. Poprawna frazeologia jest przecież inna.
Jest takie modne i nic niemówiące powiedzenie: „w przypadku”. Wstawia się je w różnych częściach zdania czy potrzeba, czy nie. Jest nagminnie nadużywane, zarówno w mediach, jak i w tekstach drukowanych, również naukowych, przez co całe zdanie staje się mało zrozumiałe. A wystarczy pominąć „przypadek” lub zastąpić go innym słowem.
Przykłady
1. Co zrobić w przypadku braku apetytu? – Co zrobić w razie braku apetytu? Co zrobić przy braku apetytu? Co zrobić, aby pobudzić apetyt?
2. W przypadku palenia tytoniu powstają substancje smoliste. – Podczas palenia tytoniu powstają substancje smoliste.
3. W przypadku istnienia szkół średnich w zaborze austriackim… – W polskich szkołach średnich zaboru austriackiego… Gdy działały polskie szkoły średnie w zaborze austriackim…
4. Ciekawy jest przypadek zachowania całego księgozbioru… – to zdanie jest poprawne, jeśli autor będzie pisał o księgozbiorze, który jako jedyny w całości zachował się z jakiejś zawieruchy na danym terenie lub dzięki czyimś staraniom. W innym razie poprawniej będzie np.: Ciekawe, że zachował się cały księgozbiór…
Zawsze trzeba pamiętać, że każde zdanie następne zależy od poprzedniego, od kontekstu.
Magdalena Otlewska
Profesjonalnie zajmujemy się redakcją i korektą tekstów. Skorzystaj z fachowej pomocy!
Porozmawiaj z redaktorem online
skontaktuj się z nami redakcja@bezbledu.pl
zatelefonuj 67 215 37 67.