Dwa tysiące trzynasty czy dwutysięczny trzynasty?

Dopóki żyliśmy w XX wieku, wiedzieliśmy, w którym roku żyjemy. Od kiedy znaleźliśmy się w wieku XXI, wszystko nam się myli. Najbardziej zamieszał rok 2000 – dwutysięczny. I to nie tylko dlatego, że jedni zaliczają go jeszcze do XX wieku, a inni wprost przeciwnie, lecz także dlatego że nagle przestaliśmy umieć nazywać kolejne lata. Dotąd było wiadomo, że mamy rok tysiąc osiemset dziewięćdziesiąty siódmy, tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąty dziewiąty, że II wojna światowa wybuchła w tysiąc dziewięćset trzydziestym dziewiątym, a bitwa pod Grunwaldem odbyła się piętnastego lipca tysiąc czterysta dziesiątego roku. Teraz nagle mamy rok dwutysięczny trzynasty! Niektórzy językoznawcy zwracają na to uwagę już od 12 lat, a my ciągle „dwutysięczny trzynasty”- a to jest błąd!

Proszę, wróćmy do starej, dobrej formy roku! A więc: do Unii Europejskiej przystąpiliśmy pierwszego maja dwa tysiące czwartego roku (pamiętacie te festyny na ulicach niektórych miast?), Euro – święto piłkarskie, odbyło się w Polsce w dwa tysiące dwunastym roku, a obecnie mamy dwa tysiące trzynasty rok. I to aż do następnego sylwestra.

PS. Liczebnikami porządkowymi są tylko jedności – (5.) piąty, (7.) siódmy, i dziesiątki – (10.) dziesiąty,(20.) dwudziesty, a setki i tysiące są liczebnikami głównymi (sto, pięćset, dwa tysiące, pięć tysięcy itd.).

Magdalena Otlewska

Profesjonalnie zajmujemy się redakcją i korektą tekstów. Skorzystaj z fachowej pomocy! 
Porozmawiaj z redaktorem online
skontaktuj się z nami erqnxpwn@ormoyrqh.cy
zatelefonuj  67 215 37 67.

Porady

 

Redaktor on-line

 tel. 502 526 076

erqnxpwn@ormoyrqh.cy
Bez błędu - redakcja i korekta tekstów Bez błędu